spacer spacer
spacer
x

 

t

 

LEVENT
Nispetiye Cad. Peker Sok. No 16/1  Levent/İstanbul
Tel 0212 2812141

AVCILAR
A.Taner Kışlalı Cad. Fatih Sok 5/1 Avcılar/İstanbul
Tel: 0212 6941743

YEŞİLKÖY
Kale Sok No 15/A Yeşilköy/İST
Tel: 0212 6942315

 

x spacer t
s


Canlı Destek Hattımız online iken ikona tıklayarak iletişime geçebilir offline iken iletişim bilgilerinizi bırakarak mesaj gönderebilirsiniz

 T.C. İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğünce Verilen İlaçlama İzin Belgelerimizle İstanbul genelinde hizmet veriyoruz

 

Kenelerin ülkemizde her geçen gün yayılması ve ölümlerle sonuçlanması ile yaz aylarının gündemi olup vatandaşın paniğe kapılmasına yol açmıştır.

Kenelerin varlığını ve doğanın bir parçası olduğunu inkar edemeyeceğimizden yapmamız gereken keneler hakkında bilinçlenmek, bu hususta bilgilenmek ve doğada kenelerle yaşama fikrine kendimizi alıştırmak gereklidir.

Bireysel olarak herkes kendi bölgesini koruma altına almak ve kene ısırık öncesi ve sonrası yapılacak hususlar konusunda bilinçlenmek zorundadır.
 

Keneler Hakkında Türkiye genelinde araştırma yapan Proser Haşere Kontrol Servisi Operasyon Müdürümüz Y.Ziraat Müh. Murat Başyurt'un  Sizler için hazırladığı Bilgileri sitemizden takip edebilirsiniz

 

KIRIM KONGO HASTALIĞI VE KENE

     Dünyayı kasıp kavuran kuş gribi paniğinin ardından başlayan kene kabusu; ölenlerin sayısının her geçen gün artmasıyla büyüyor.
Uzmanlarımız Sizin için Kırım Kongo Hastalığını Kene, ve Çözümleri konusunda araştırmalar yaptılar:

KENELER NEREDE BULUNUR, NASIL TANINIR?
Keneler, yabani yada evcil hayvanların üzerindeki doğal parazitlerdir. Ayrıca otlaklarda, çalılıklarda, yeşil alanlarda da serbest olarak bulunabilirler.
Oval şekilli, bej-kahverengi renkli, küçük, 6-8 bacaklı uçamayan sıçrayamayan canlılardır.
Yapıştığı canlının cildine yerleşerek kanı ile beslenir ve şişer. Bu esnada hastalığı bulaştırabilir. Yapışmış bir kene insandan insana atlamaz.
Cilde yerleşen kenenin çevresinde ertesi gün hafif kızarıklık başlar. Kenenin kan emmeye devam etmesi ile kene şişerek büyür.

KENE OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?
Keneler otlaklar, çalılıklar, ve kırsak alanlarda yaşar. Küçük oval şekildedir. 6-8 bacaklı uçamayan, sıçramayan hayvanlardır. Hayvan ve insanların kanlarını emerek beslenirler, bu şekilde hastalıkları insanlara bulaştırırlar.
HANGİ TÜRLERİ ÖLDÜRÜCÜ ?
Kırım Kongo Ateşi insanlara başlıca vektör olan Hyalomma cinsi kenelerle bulaşır. Günümüzde yaklaşık 850 tür kene vardır ve bunların 30 kadarı hastalığın bulaşmasında rol oynar. Avrupa ve Güney Afrika arasında göç eden göçmen kuşlar üzerinde, vektör kene larvaları vardır. Bu göçmen kuşlar virüsün iki kıta arasında taşınmasına yol açar.  GÖÇMEN KUŞLAR ÜZERİNDEN AKLA GELEBİLECEK HER YERE KENELERİN DÖKÜLME İHTİMALİ VARDIR.

KİMLER RİSK ALTINDA ?
1-
Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar
2- Veterinerler
3- Kasaplar
4- Sağlık Personeli
5- Yeşil alanlarda tedbirsiz kamp ve piknik yapanlar ve bu alanlarda çalışanlar
6- Bahçeli Konutlarda oturanlar.

HANGİ MEVSİM EN TEHLİKELİ?
KKHA mevsimsel özelliğe sahiptir. Yurdumuzda Mayıs – Kasım aylarında görülmektedir. Özellikle bu dönemlerde önerilen tedbirleri dikkate almak hastalığın kontrolünü sağlayacaktır.

KENE ISIRIĞI VE BELİRTİLERİ:
Kene ısırığından 1-9 gün sonra veya virüs taşıyan kan temasından 4-13 gün sonra ani başlayan ateş, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, eklem ve kas ağrısı, bulantı, kusma, ishal; başlangıç bulgularıdır. Bunları boğaz ağrısı , sarılık, ışığa karşı aşırı hassasiyet, duygu-durum değişiklikleri izleyebilir. Hastalığın ilerlemesiyle deri altına kanama, burun ve diş eti kanamaları, kanlı balgam, idrarda kanama, iç organlarda kanama görülebilir.

Hastalarda görülen şikâyet ve bulgular; ateş, kırgınlık, baş ağrısı, halsizlik, kollarda, bacaklarda ve sırtta şiddetli ağrı ve iştahsızlıktır. Bazen kusma, karın ağrısı veya ishal olabilir. İlk günlerde yüz ve göğüste morarma ve gözlerde kızarıklık dikkati çeker. Yine gövde, kol ve bacaklarda morarmalar oluşabilir. Vücudun değişik bölgelerinden kanamalar (Burun kanaması, idrardan kan gelmesi, vajinal kanama vb) sıktır. Genellikle karaciğer tutulumuna bağlı hepatit görülür. Şiddetli seyreden hastalarda hastalığın ilk haftasından itibaren karaciğer ve böbrek yetersizlikleri görülebilir. Bu hastalıkta iyileşme biraz daha uzun sürmektedir. Ölüm daha çok hastalığın ikinci haftalarında görülebilmekte ve oldukça yüksek oranda (% 30) gözlenmektedir. Hastaların laboratuvar tetkiklerinde özellikle kan hücrelerinde (lökositler ve trombositler) azalma dikkati çekmektedir. Ayrıca karaciğer testlerinde bozulma ve koagülasyon testlerinde bozulma sonrası kanamaya eğilim artmaktadır. Bariz kanama olmasa da kan değerlerinde düşme gözlenebilir

OLDÜRÜCÜ MÜ ?
Hafif ve orta derecede klinik seyir gösterenler yaklaşık 9-10 günde iyileşir. İyileşen olgularda hasar kalmaz. Ağır ve ileri derecede ise klinik bulguların ikinci haftasında ortalama %30 ölüm görülür  2005 yılı sonu resmi kayıtlara göre Türkiye’de bildirilen 445 vakadan 21’i kaybedilmiştir

HAVA YOLUYLA DA BULAŞIR MI?
Genellikle hava yoluyla bulaşmadan bahsedilmemekle birlikte bu hususta da dikkatli olmak gerekir. Ayrıca kan ve vücut sıvıları ile temastan kaçınılmalıdır. Bu şekilde bir temasın söz konusu olması, temas eden kişinin en az 14 gün kadar ateş ve diğer belirtiler yönünden takip edilmesi gerekir.
KENE NASIL UZAKLAŞTIRILMALI?
Keneler yumurta dönemleri hariç diğer biyolojik evrelerinde insanlara hücum ederek kan emebilir. Mümkün olduğunca bu kenelerin bulunduğu alanlardan  kaçınılması gerekmektedir. Vücuda yapışmamış olanlar dikkatlice toplanıp öldürülmeli yapışan keneler ise kesinlikle ezilmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan (bir pensle sağa sola oynatarak, çivi çıkarır gibi) mümkünse bir sağlık kurumuna başvurarak çıkartılır.

KENE ISIRIĞINDA İLK YARDIM :
Kene, ısırılan vücut bölgesine önce lokal anestezik bir madde salgılar. Bu nedenle kişi ilk 24- 48 saat içinde ısırığı görmezse hissedemez.. Hastalık ısırıldıktan 16-24 saat sonra bulaşıcı hale gelirken bulaşıcılık 3-5. günlerinde en yüksek dereceye ulaşır. Bu durumda mutla bir doktordan yardım alınarak kene vücuttan alınmalıdır.

GÖÇMEN KUŞLARLA BİRLİKTE KIRIM KONGO VİRÜSÜNÜ TAŞIYAN KENELER KİLOMETRELERCE UZAĞA TAŞINABİLMEKTEDİR. YEŞİL ALAN OLAN HER YERDE KENE SORUNU OLABİLİR

 

ÖZETLE: Köpek ve diğer hayvanların bulunduğu, bitki örtüsü yoğun olarak yaşadığı yerlerdir. Üzerinde bulundukları hayvanın kanıyla beslendikten sonra hayvan vasıtası ile evlerin içine kadar gelirler. Ev içinde bir dişi çatlağa yumurta bırakırsa tek bir keneden bir hafta içerisinde yüzlercesi oluşur.İnsanı ısırdığı yerde kaşınma, kızartı, şişme olur.İç ve dış alanda kenelerle mücadele oldukça zordur. Ancak birkaç uygulamadan sonra elimine edilebilirler. Kedi köpek türü ev hayvanlarının veteriner kontrolünden geçirilmesi ve problemle karşılaşıldığında profesyonel bir firmadan hizmet alınması gereklidir.

Kenelerin evin içinde ve dışında kontrolü için mutlaka profesyonel bir servise başvurunuz.

 

 
s
botom s botom
spacer
s s

PROSER LEVENT :Nispetiye Caddesi Peker Sok No 16/1 Levent /İSTANBUL    
 Tel 0212 2812141  Faks : 0212 4211199

PROSER AVCILAR Ahmet Taner Kışlalı Cad. Fatih Sok. No 5/1 Avcılar/İSTANBUL 
Tel : 0212 6941743 Faks: 0212 4211199

PROSER YEŞİLKÖY  Kale Sok No 15/A Yeşilköy/İSTANBUL
Tel : 0212 6942315 Faks: 0212 4211199

Haşere Türleri -Kemirgen Türleri - Haşereler Üreme Mevsimleri - Haşere İlaçlama- Kemirgen Mücadelesi - Jel İlaçlama-
HACCP Haşere Kontrol - Ticari Hizmetlerimiz -Konut Hizmetlerimiz- Bahçe İlaçlama - Haşere Kontrol Eğitimlerimiz - Firma Profili-Şubelerimiz - İletişim - SIK SORULAN SORULAR - Fare Kontrol İstasyonları - Çevre Sağlığı İlaçları- Ultraviyole Haşere Kovucular - Ücretsiz Keşif Ve Raporlama

s
s     s
s

s

 

 

 

 

 

 

Böcek İlaçlama böcek ilaçlama istanbul ilaçlama profesyonel ilaçlama böcek ilaçlama kene  kene ilaçlama akrep akrep ilaçlama  tahtakurusu
tahtakurusu ilaçlama pire pire ilaçlama bit bit ilaçlama yetkili ilaçlama
ilaçlama kene ilaçlama kene

 Proser Haşere Kontrol servisi Levent, Avcılar ve Yeşilköy'den sonra Büyükçekmece- Kumburgaz ofisini açtı Kumburgaz servisimize 0212 8854530 Numaralı telefondan ulaşabilirsiniz
Kumburgaz Ofisimiz ilaçlama hizmetleri yanı sıra Bahçeleriniz için Otomatik sulama hizmetleri de vermektedir